Stránky letních žesťových kurzů ve Vimperku
   Prezentaci vytvořil: S@lat Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768, vaše současné rozlišení je    
 
 Počet návštěvníků:
[CNW:Counter]
 Menu:
 Obory:
 Jaroslav Halíř - trubka
Jaroslav Halíř

Halíř, Jaroslav, trumpetista, narozen 30. 6. 1975, Děčín. Hudebně se začal vzdělávat pod vedením svého otce Jaroslava Halíře a na Lidové škole umění v Děčíně, pokračoval na pražské konzervatoři, kde absolvoval obor hra na trubku u Jiřího Jaroňka roku 1995. Účastnil se semináře trumpetistů vedeným Edwardem H. Tarrem v rámci Evropské hudební akademie v Bonnu a celosvětového semináře trumpetistů v Lake Placid ve Spojených státech. Studium na AMU dovršil roku 2001, ale již od roku 1996 je sólotrumpetistou České filharmonie. Jeho veřejné úspěchy začaly vítězstvím v Celostátní soutěži lidových škol umění (1988), následovala 1. cena v Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga (1992), 1. cena v Celostátní soutěži českých konzervatoři v Kroměříži (1994), čestné uznání v Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara (1998), účast v semifinále mezinárodní soutěže Maurice André v Paříži (1998), 3. cena mezinárodní soutěži hráčů na žesťové nástroje v Gdaňsku (1999) a 2. cena ve finském Lieksa (1999). Svůj první kompaktní disk (1996) věnoval Jaroslav Halíř skladbám Tomana Albinoniho, Jana Nepomuka Hummela, Jeana Francaixe a Henriho Tomassiho. V roce 2003 nahrál pro společnost Octavia Records sólové CD s repertoárem české a francouzské hudby 20. století pro trubku a varhany. Jeho všestrannost se projevuje jak v jeho účinkování s Českou filharmonií, tak při sólových vystoupeních a spolupráci s nejrůznějšími komorními soubory, kupříkladu v duu s varhaníkem Petrem Čechem. Za své umění získal ocenění Nadace Zdeňky a Josefa Hlávkových a společnosti Yamaha.

 Tomáš Trnka - trombon
Tomáš Trnka

Tomáš Trnka (*1990) se narodil v Praze do rodiny muzikantů a v deseti letech se začal učit u svého otce, Josefa Trnky, hře na trombón. U něj vystudoval Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením, po maturitě pokračoval ve studiu trombonu u prof. Roberta Kozánka na brněnské JAMU a následně u prof. Olivera Sieferta na HfMDK ve Frankfurtu nad Mohanem. Jako aktivní účastník mnoha kurzů a workshopů čerpal inspiraci od světových pedagogů a interpretů (Jaroslav Kummer, Jiří Sušický, Jiří Novotný, Joseph Alessi, Branimir Slokar, David Glidden, Peter Gane, Leonhard Paul, Fabrice Milischer). Během svého studia se účastnil také několika mezinárodních soutěží, jeho posledním úspěchem byla první cena na soutěži Yamaha Europe Music Foundation 2015 v německém Freiburgu. Již při studiu sbíral důležité zkušenosti v předních orchestrech v Čechách (Česká filharmonie, PKF) i ve světě (EUYO, Stuttgarter Philharmoniker, Staatstheater Mainz, Danish Radio Symphony Orchestra, Pärnu Festival Orchetra, Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Radio Symphony Orchester Frankfurt, Staatskapelle Dresden), které ho dovedly až k nynějěímu angažmá v Gewandhausorchester zu Leipzig, kde zastává od roku 2015 pozici 1. solotrombonisty. Tomáš Trnka se však nevěnuje jen orchestrální hře. Jako sólista se představil provedením Concertina od E. Larsona v Rudolfinu v Praze a Concerta Nino Roty s orchestrem HfMDK v Alte Oper ve Frankfurtu. Velmi činnorodý je v oblasti komorní hudby. Je členem Leipziger Brassensemble a zakládajícím členem trombonového kvartetu Erlopeas. Jako výpomoc je často zván předními žesťovými soubory jako HR-Brassensemble nebo Brass Band Frankfurt.

 Jiří Šedivý - komorní hra
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý (* 1956 v Praze) Vystudoval Pražskou konzervatoř u prof. J. Svejkovského a později hudební fakultu AMU u prof. V. Junka a M. Kejmara. V roce 1972 se stal laureátem mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v oboru komorní hra. Ještě za dob studií se stal členem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a od roku 1982 členem České filharmonie. Jako sólista vystupuje nejčastěji se svým bratrem trumpetistou Zdeňkem Šedivým. Natočili spolu řadu nahrávek pro gramofonové společnosti, Českou televizi i Český rozhlas. Vystupují na koncertech u nás i v zahraničí. Je členem komorního souboru Pražské žestě. Jiří Šedivý se věnuje i pedagogické činnosti, od roku 2002 vyučuje hru na trubku na Konzervatoři v Praze.

 Spolupořadatelé:

Kurzy Vimperk O.S.
MěKS Vimperk
ZUŠ Vimperk
Město Vimperk

 Sponzoři:

Ministerstvo kultury ČR
Nadace život umělce
Jídelní a lůžkové vozy
Stavotherm s.r.o.
Město Vimperk
Amati Kraslice

 Sponzor koncertu:

Pan Arnold Kinkal
kinkalbrass@volny.cz